Login
×

Learnhive Sign Up

OR


By clicking on the above button you confirm that you are at least 13 years old and agree to our Terms of Service & Privacy Policy.
Already have a Learnhive account?
×

Mathematics / Unitary Method

Mathematics / Unitary Method

Unitary method is a way of calculating the value of a number of items by first finding the cost of one of them.
Unitary method can be used to calculate cost, measurements like litres and time.

learning card for Unitary Method

Finding the value of required quantity by first ļ¬nding the value of one.

View Lessons & Exercises for Unitary Method →
Exercises
Topics
Exercises
Topics
  • Unitary Method - Trial Exercise

    Calculate cost of different things in different quantities, given the cost of a specific quantity.

    • Questions: 884

    Unitary Method - Unit SmartTest

    SmartTest on Unitary Method

    • Questions: 884

    Unitary Method on time problems - SmartTest

    SmartTest on Unitary Method on Time problems

    • Questions: 106

    Unitary Method on measurement problems - SmartTest

    SmartTest on Unitary Method on measurement problems

    • Questions: 261

    Unitary Method on money problems - SmartTest

    SmartTest on Unitary Method on Money problems

    • Questions: 517
    • UNITARY METHOD -Time
    • UNITARY METHOD -Measures
    • UNITARY METHOD -Money
    • Intoduction to Unitary Method

Thousands of students from India, USA and 30 other countries are using Learnhive to master concepts and get ahead in school with our FREE content. It's time to get the Learnhive advantage for your child as well.

×

×

×

Learnhive Login

Some message