×

Learnhive Sign Up


By clicking on the above button you confirm that you are at least 13 years old and agree to our Terms of Service & Privacy Policy.
Already have a Learnhive account?
×

Mathematics / Unitary Method

Mathematics / Unitary Method

Unitary method is a way of calculating the value of a number of items by first finding the cost of one of them.
Unitary method can be used to calculate cost, measurements like litres and time.

learning card for Unitary Method

Finding the value of required quantity by first ļ¬nding the value of one.

View Lessons & Exercises for Unitary Method →
Lessons
Topics
Lessons
Topics
    • Unitary Method
  • Unitary Method -- Summary

    Learnhive Lesson on Unitary Method

    • Accessed by: 186 Students

    Ratio -- Summary

    Learnhive Lesson on Ratio

    Proportion -- Summary

    Learnhive Lesson on Proportion

    Direct Variation -- Summary

    Learnhive Lesson on Direct Variation

    Inverse Variation -- Summary

    Learnhive Lesson on Inverse Variation

×

×

×

Learnhive Login

Some message